Open Monumentendag 2026
Op zaterdag 12 september openen monumenteigenaren in heel Nederland, ook in de gemeente Tholen, tussen 10.00 en 17.00 uur hun deuren tijdens Open Monumentendag. Inwoners en bezoekers kunnen op verschillende plekken kennismaken met het rijke erfgoed in de gemeente. In Stavenisse is die ochtend de officiële onthulling van de travalje aan de Voorstraat en de heropening van de gerestaureerde molen. Daarmee krijgen inwoners de kans om dichtbij te zien hoe historisch erfgoed behouden blijft en opnieuw tot leven komt.
Tijdens Open Monumentendag zijn diverse monumenten in de gemeente Tholen te bezoeken. De deelnemende monumenten zijn te vinden via openmonumentendag.nl(Verwijst naar een externe website). In de gemeente Tholen wordt Open Monumentendag georganiseerd door Heemkundekring Stad en Lande van Tholen en Heemkundekring Philippuslandt.
Het landelijke thema is dit jaar ‘Veerkrachtig erfgoed’, met als slogan ‘In tijden van onzekerheid’. Monumenten vertellen verhalen van generaties voor ons. Ze laten zien hoe mensen vroeger leefden, werkten en bescherming zochten. Ook nu blijven monumenten belangrijk. Door restauratie, herbestemming en onderhoud blijven ze behouden voor de toekomst.
Opening Open Monumentendag in Stavenisse
Belangstellenden zijn vrijdag 11 september om 19.00 uur van harte welkom in de hervormde kerk in Stavenisse voor de officiële opening van Open Monumentendag. Er is plek voor 100 bezoekers enaanmelden kan digitaal via een digitaal formulier(Verwijst naar een externe website).
Na opening vertelt Stefan Glasbergen (Hogeschool van Amsterdam) over beeldhouwer Rombout Verhulst en het praalgraf. Kees de Koning (Heemkundekring) gaat in op het onderzoek naar Hieronymus van Tuyl van Serooskerke en de grafkelder. Jordi Bosman (Heemkundekring) sluit de avond af.
Travalje terug op historische plek
De afgelopen tijd is op initiatief van buurtbewoners de travalje opnieuw opgericht op de plek waar deze honderden jaren heeft gestaan: voor de voormalige smederij aan de Voorstraat 15 in Stavenisse. Een travalje is een oude constructie waarin een paard veilig werd vastgezet, zodat de hoefsmid het paard kon beslaan met hoefijzers. Tijdens Open Monumentendag wordt de travalje officieel geopend.
Gerestaureerde molen weer open
Ook de molen in Stavenisse is klaar voor een nieuw hoofdstuk. De restauratie is voltooid en de gerestaureerde molenkap staat na een half jaar weer op haar vertrouwde plek. De molen wordt zaterdag om 11.00 uur heropend door wethouder Kees Knulst, samen met de molenaar. De heropening vindt plaats in het bijzijn van leerlingen van Stichting Restauratiewerkplaats Schiedam, die mede aan de restauratie hebben gewerkt. Na ruim drieënhalf jaar stilstand is de molen tijdens Open Monumentendag weer te bezichtigen.